Ograniczenie naszego oddziaływania na środowisko
W samym sercu naszej polityki inwestycyjnej
Główny nacisk na redukcję emisji izużycia wody
Główny nacisk na redukcję emisji co2 w zakresie 1 i 2: Inwestycja - 3 miliony Euro 2022-25
Nasze zobowiązanie to spadek o 10k mt CO2 w ciągu 3 lat - przy czym wstępne cele na 2030 rok zostały osiągnięte już w 2021 roku. Trwa dyskusja nad nowymi lokalnymi założeniami.
- Kontynuacja przejścia z energii elektrycznej opartej na gazie na "zieloną" energię elektryczną(Prace w toku: Włochy, Niemcy, Holandia, Luksemburg)
- Znaczne inwestycje w czujniki do wychwytywania, kontroli i wymiany przez ekologiczne maszyny i urządzenia
- Migracja technologiczna do procesu niskotemperaturowego procesu dla narzędzi spojonych
- Proces produkcji certyfikowany przez FEPA jako zrównoważony
Główny nacisk na redukcję zużycia wody: Inwestycja - 1.3 miliona Euro 2022-25
Pobór i ponowne wykorzystanie wody
zmniejszyliśmy o ponad połowę nasze zużycie wody w porównaniu z rokiem 2010
- Inwestycja prowadząca do redukcji wody przemysłowej w naszych zakładach
- Usunąć utratę wody w naszych zakładach
- Skrócenie i optymalizacja czasu i częstotliwości czyszczenia
- Przez cały rok 2022 przejście z wież chłodniczych na instalacje chłodnicze: 30 tysięcy Euro / 1.400 m3 oszczędności
Od 2010 r. zmniejszenie zużycia wody o
ILOŚĆ WODY ZUŻYWANA PRZEZ NASZE ZAKŁADY
(cel 2025: dalsze zmniejszenie o 8%)
Priorytetem w zakresie odpadów jest ograniczenie ilości odpadów trafiających na składowiska oraz ponowne wykorzystanie i recyklin
Odpady niewaloryzowane: to odpady, które trafiają na składowisko
Od 2010 r. zmniejszona o

ilość odpadów trafiających na składowisko.
- Kontynuacja recyklingu ściernic pojonych przy wsparciu R&D i zewnętrznych firm recyklingowych
- Ziarno z recyklingu w organicznym ekocentrum
- Zidentyfikowanie większej ilości rozwiązań w zakresie waloryzacji w zakładach produkcji tarcz do cięcia i szlifowania
- Regularny przegląd i monitorowanie odpadów niezwaloryzowanych we wszystkich naszych zakładach (fabrykach, biurach, centrach handlowych...)
Gospodarka odpadami / odpady waloryzowane
- Ulepszanie sposobów waloryzacji naszych odpadów poprzez recykling
- Promowanie uwzględnienia odpadów / surowców wtórnych z R&D
- Promowanie jakości na każdym etapie procesu produkcyjnego, w tym przygotowania surowców.
- Regularny przegląd i śledzenie zużycia zasobów
Technologia informatyczna
- IT ma kluczowe znaczenie dla realizacji naszych inicjatyw w zakresie zrównoważonego rozwoju
- Szczególną uwagę zwracamy na wybór, wykorzystanie i recykling urządzeń, a także na optymalizację infrastruktury i przechowywanie dokumentów
Ciągłe zmniejszanie ilości odpadów
- Wdrożenie czujników w celu lepszego monitorowania i analizowania rzeczywistego zużycia surowców (np. ziarna, żywice) i zmniejszenia nadmiernej konsumpcji
- Inwestycje w maszyny do prasowania odpadów papierowych i plastikowych w zakładach Np. w jednym z naszych zakładów zbiórka i transport odpadów zmniejszyły się o połowę, co przyniosło 50% redukcję emisji CO2 (650 kg miesięcznie)
- Przeszliśmy na papier do drukarki wykonany w 100% z makulatury